NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Święto zostało ustanowione przez Sejm RP
w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Floriana w Brzegu Głogowskim włączyli się   w ogólnopolskie obchody tego narodowego święta. 2 marca 2020 roku w poniedziałkowy poranek uczennice klasy VII zaprezentowały audycję poświęconą genezie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zapoznały również z przebiegiem obchodów tego święta w Głogowie na skwerze przy fosie, gdzie znajduje się 16 popiersi bohaterów konspiracyjnego oporu wobec reżimu komunistycznego. Uczniowie klasy VII i VIII opierając się na różnych źródłach wiedzy, przygotowali prezentacje multimedialne, które przybliżyły sylwetki wybranych bohaterów zbrojnego podziemia. Dużo uwagi poświęcili znaczącym postaciom tamtych trudnych czasów — Janowi Rodowiczowi (ps. „Anoda”), Augustowi Emilowi Fieldorfowi (ps. „Nil”), Stanisławowi Sojczyńskiemu (ps. „Warszyc”), Hieronimowi Dekutowskiemu (ps. „Zapora”) i Witoldowi Pileckiemu. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Michał Cielecki, złożył symboliczne biało-czerwone róże przed pomnikiem jednego z „Żołnierzy Wyklętych".

Wspominając dokonania i tragiczne losy uczestników ruchu oporu, uczniowie uczcili ich pamięć.